6 Haziran 2012 Çarşamba

Çikolata Kalbe Yarar


Çikolata binlerce yıldır insanlar tarafından sevilerek tüketilen bir yiyecek. Kökeni Güney Amerika'ya Azteklere kadar uzanır avrupa ve asyada tüketimi ise coğrafi keşiflerden sonra başlar.

Gerek sıvı gerek katı hali tüketenlerin ruh hallerinde olumlu değişiklikler yapan bir yiyecektir çikolata. Ancak fazla miktarlarda tüketilmesi elbette vücutta yağ birikmesine ve şişmanlığa neden olabilmektedir.

Oysa kararında tüketildiğinde ve %70 ve üzeri kakao ihtiva eden çikolatalar tercih edildiğinde sağlık açısından oldukça yararlı bir besin haline gelmektedir.

Örneğin yapılan bir araştırma günde 25-40 gram arası tüketilen koyu/bitter çikolatanın (%70 ve üzeri kakao ihtiva eden) stres hormonu ve kaygıya neden olan ruhsal etmenleri azalttığını gösteriyor.

Çikolatayı insan sağlığı için yararlı hale getiren temel unsur, kakao içinde bulunan antioksidan özellikli flavonoidlerdir. Bu nedenle sütlü çikolatanın, beyaz çikolatanın, içine şeker ilave edilen çikolataların ve çikolatalı tatlıların sağlık için yararlı olduğunu söyleyemeyiz. Kakao içeriği ne kadar artar ve acılaşırsa sağlık için o kadar yararlı hale gelmektedir çikolata.

Kolon kanseri ile mücadelede, kalp damar hastalıklarına karşı mücadelede ve yaşlanmanın geciktirilmesinde de kakao içeriği yüksek olan çikolatanın yararlı olabileceğini gösteren çalışmalar mevcuttur.

San Diego Eyalet Üniversitesinin son çalışması günlük 50 gram bitter çikolata tüketiminin kalp damar hastalığı riskini azaltabileceğini gösteriyor.

Yapılan 15 gün süreli çalışma sonunda, günde 50 gram %70 üzerinde kakao içeren bitter çikolata tüketen katılımcıların kan glilkoz seviyelerinin ve kötü huylu kolesterol(LDL) seviyelerinin azaldığı gözleniyor.

 Araştırmacılar bitter çikolata tüketiminin kalp damar hastalığı riskini azaltabileceğini ancak günde 50 gramdan fazla tüketilmemesi gerektiğini belirtiyorlar. Günde 50 gramdan fazla tüketilmesi yağ ve kalori artışına ve kilo alımına neden olacağı için yarar yerine zarar vermeye başlayacaktır. (Hong, 2012)

Kilo kontrolü ve sağlıklı yaşam açısından eğer kendinizi kontrol edebileceğinize inanmıyorsanız her gün çikolata tüketimine yanaşmamanızı öneririz. Bu çalışmada belirtildiği gibi 50 gram yerine 2-3 parça bitter çikolata tüketimi, meyve ve sebzelerden zengin, antioksidan içeriği yüksek, sağlıklı bir beslenme düzenini ve egzersizi barındıran sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmeniz halinde, genel sağlık durumunuza katkı sağlaması açısından yeterli olacaktır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder